Hynek Cup 2008 - Balonowy Puchar Kaszub im. płk F. Hynka :: 4 - 7 września 2008 :: Bielkówko - Kolbudy - Przywidz - Nowa Karczma - Szymbark - Szatarpy

Uroczystości w Gnieźnie

7 września 2008 r. w Gnieźnie, z którego płk Franciszek Hynek 50 lat temu, 7 września 1958 r. z okazji Święta Lotnictwa - dokładnie o godz. 18:20 - wyruszył z pocztą polową na balonie POZNAŃ, w swój zakończony tragicznie lot - odbędą się uroczystości, upamiętniające to wydarzenie. Będą one również okazją do przypomnienia dokonań tego wspaniałego człowieka. Program przewiduje część oficjalną i wiele atrakcji, których motywem przewodnim jest oczywiście sport balonowy.

 

I tak uroczystości rozpocznie o godz. 15:00 msza św. w katedrze gnieźnieńskiej w intencji polskich pilotów i w 50. rocznicę śmierci Franciszka Hynka. Po eucharystii, której przewodniczyć będzie ks. abp Henryk Muszyński wydarzenia przeniosą się na plac przykatedralny. Stąd i z Rynku nastąpią starty balonów. Odbędzie się też pokaz motolotni i paralotni, jak również wystawa sprzętu lotniczego. Całość uświetni Orkiestra Dęta Wojsk Lotniczych i Powiatowa Orkiestra Dęta. Będą też pokazy lotnicze w wykonaniu Aeroklubu Poznańskiego.

 

Patronat nad całością obchodów Rocznicy, podobnie jak nad Zawodami Balonowymi HYNEK CUP 2008 na Kaszubach objął gen. Gromosław Czempiński, prezes Aeroklubu Polskiego.

 

Więcej informacji na stronie obchodów 50-lecia śmierci płk Franciszka Hynka w Gnieźnie.