Hynek Cup 2008 - Balonowy Puchar Kaszub im. płk F. Hynka :: 4 - 7 września 2008 :: Bielkówko - Kolbudy - Przywidz - Nowa Karczma - Szymbark - Szatarpy

Komunikat dla prasy


07.09.2008
 

Oto ostatni pisany w polowych warunkach komunikat biura prasowego Międzynarodowych Zawodów Balonowych Hynek Cup... bo dziś odbyły się ostatnie konkurencje, oficjalne uroczystości i wręczenie nagród.


 

O godz. 5.45 wszystko wskazywało na to, że właśnie dziś będzie najpiękniejszy, najbardziej fotogeniczny dzień zawodów. Start na polanie w Bielkówku przy Browarze Amber odbywał się w promieniach wschodzącego słońca. Balony wyglądały zjawiskowo. Na co dowód w załączniku.

Warunki były znakomite, spokój, lekki wietrzyk i bezchmurne niebo, a jednak po trzech kwadransach tak dobrze zapowiadająca się pogoda załamała się. Nagle zerwał się wiatr, który sprowokował wszystkie załogi do lądowania na najbliższej polanie koło Pawłowa. Udało się logerami zapisać wyniki wykonanych zadań (logery to takie balonowe czarne skrzynki, zapisujące wszystkie parametry lotu, które zawodnicy oddają sędziom po zakończeniu lotu).

Pogoda pokrzyżowała więc szyki organizatorom i publiczności, która zawiadomiona przez media, wypatrywała na niebie kolorowych czasz balonów.

Taka jest natura tego sportu – który mimo najwyższych kwalifikacji pilotów zawsze jest uzależniony od sił natury.


 

Również uroczystości w Szatarpach przy szkole noszącej imię płk. Franciszka Hynka – patrona zawodów i przy pomniku, który upamiętnia jego tragiczną śmierć z 7 na 8 września 1950 r. Była skromniejsza niż planowali organizatorzy. Właśnie ze względu na wiatr, a potem deszcz. Nie obejrzeli więc mieszkańcy, choć czekali na ten spektakl od rana – lądowania armady balonów. Wszyscy mamy nadzieję, że będzie to możliwe już za rok...

Zgodnie z planem zaś odbyło się uroczyste poświęcenie tablicy na murze szkoły, które uświetniła obecność legendarnych pilotów, zdobywców Pucharu Gordon Bennetta: Stefana Makne i Ireneusza Cieślaka oraz władz lokalnych, dzięki życzliwości, których balonowy memoriał mógł się odbyć.

Również zgodnie z planem przy pomniku płk. Hynka uczestnicy zawodów oraz zgromadzeni mieszkańcy złożyli wieńce i kwiaty. Kompania honorowa Wojska Polskiego oddała salut, a na niebie pojawił się sportowy samolot, którego pilot także oddał hołd płk. Hynkowi. W tym szczególnym miejscu niezwykły charakter miała uroczystość wręczenia nagród najlepszym zawodnikom balonowego memoriału. Z pewnością pozostanie w pamięci wszystkich, którzy w niej uczestniczyli. Najlepszym pilotem zawodów, który zgromadził największą liczbę punktów okazał się Adam Jaskólski, kierujący balonem Wiedza. Wszystkie wyniki podajemy Państwu w załączeniu.


 

Wszystkich tych, którzy nie mieli szczęścia zobaczyć zawodów – startów, lotów, lądowań, nocnej gali świecących balonów odsyłamy na strony www.hynekcup.pl i mamy nadzieję wielu mediów, które towarzyszyły nam podczas tej pięknej imprezy.


 

Dziękujemy za współpracę i wracamy do naszych codziennych obowiązków.


 

Joanna Grajter

Dorota Nelke

Biuro Prasowe Hynek Cup 2008

 


Komunikat dla prasy 06.09.2008

 

Sobotni meldunek z Zawodów Balonowych HYNEK CUP 2008.

 

Zawody odbywają sie dwa razy dziennie,chyba ze pogoda pokrzyżuje plany. Pierwsze loty bardzo rano od 6.00 do 8.00 - 9.00, a wieczorem od 17.00 - 18.00 do zachodu słońca.
W patek rano plany pokrzyżowała mgła i konkurencje sie nie odbyły, ale wieczorem owszem i przy dobrej widoczności. Wisiało ich aż 18 .
W sobotę rano wszystkie wystartowały z Elganowa i wieczorem - też. Ale ich kurs reguluje przyroda. Dziś na przykład wiatr ich poniósł na wschód aż do Pszczółek, co spowodowało opóźnienie świecącej gali balonów Bielkówku.
Zdeterminowani i słuchający uważnie komunikatów w Radiu Gdańsk gremialnie pojawili sie w miejscu startu balonów w Elganowie o g. 17.30. I było pięknie i dużo ludzi - obserwatorów.
W Bielkówku - stanął wielki balon o g. 18.00 dla amatorów piknikowych przejażdżek - niczym windą górę i w dół. Chętnych nie brakowało!

 

Dziś odbyła sie miła uroczystość wręczenia pierwszych nagród. Zwycięzcą wczorajszych konkurencji, którym patronowała ENERGA był pilot Witold Walawski z Aeroklubu Stalowa Wola na balonie AGROMIX. Patronem dzisiejszych, porannych konkurencji był Sławomir Pahlke, jeden z pomysłodawców i organizatorów imprezy ENERGIA KASZUB, który nagle i niespodziewanie zmarł wiosną tego roku... Nagrodę jego imienia otrzymał Adam Jaskólski, pilot balonu WIEDZA.

 

W niedziele rankiem planowane są ostatnie loty memoriału HYNEK CUP 2008. Czy się odbędą zdecyduje wiatr...

 

W południe rozpoczną sie uroczystości związane z obchodami 50.rocznicy tragicznej katastrofy płk Franciszka Hynka oraz finały Zawodów, połączone z przyznaniem nagród głównych.

Pozdrawiamy

 

Joanna Grajter
Dorota Nelke
Biuro Prasowe Hynek Cup 

 

 

 Komunikat dla prasy 05.09.2008 godz. 15.51

Tu biuro prasowe Zawodów Balonowych o Puchar Kaszub - HYNEK CUP 2008.
Prosto ze Straszyna!
Wprawdzie nie udały się dziś poranne konkurencje, bo gęsta mgła zasnuła Kaszuby w rejonie wytyczonym przez komisję sedziowską, ale jesteśmy dobrej myśli, że po południu, a raczej wieczorem -wszystko będzie ok!

Przypomnijmy, że w zawodach bierze udział 16 załóg. Jedna czwarta pilotów, to panie. Największą furorę robią Łotyszki  - pilotka Inga i jej damska załoga.  

Adoracją otoczeni są także seniorzy - legendy polskiego i światowego baloniarstwa Stefan Makne i Ireneusz Cieślak - kopalnie anegdot i wspomnień.
Obaj mają ogromne doświadczenie i sukcesy. Obaj byli uczniami płk Hynka. W naszych zawodach uczestniczą w roli jurorów.

Wśród uczestników nie brak fantastycznych osobowowości, a wszystkich charakteryzuje pasja, odwaga i bardzo często - wielkie poczucie humoru.

Jedną z barwniejszych postaci jest z pewnością Krzysztof Rękas, który pilotuje balon ,,Roleski" (uwaga - na pewno bez literki ,,w"!). Ustanowił on w 2000 r
światowy rekord Guinessa wznosząc się balonem..... pod ziemią. Tego karkołomnego wyczynu  dokonał w komorze Staszic kopalni Wieliczka....

Z kolei Andrzej Konstańczuk z Balloon Charter ma w swoim dorobku wyczyn, polegający na wzniesieniu się balonem w locie swobodnym na wysokość 7 400 m! Na tej wysokości latają samoloty pasażerskie...

Tych i wielu innych pasjonujących historii możecie posłuchać osobiście, jeśli tylko przybędziecie do nas, do Straszyna o 5.30 rano lub 16.30, albo do Bielkówka - na galę świecących balonów jeszcze dziś w piatek, a najpóźniej - jutro w sobotę.

Przypominamy, że w niedzielę, w Szatarpach, przy pomniku płk. Franciszka Hynka od godz. 13.40 rozpoczynają się uroczystości zakończenia zawodów, połączone z wręczeniem pucharów   i nagród zwycięzcom.

Zapraszamy!!!!!

Joanna Grajter
Dorota Nelke
Biuro Prasowe Zawodów Balonowych HYNEK CUP 2008
www.hynekcup.pl

 

 

 

 

Komunikat dla prasy 05.09.2008 godz. 10.26

Kto w piękny wrześniowy wieczór znalazł się na Kaszubach, ten zapewne zwrócił uwage na sunące cicho i majestatycznie po niebie kolorowe balony... Widok zapierający dech w piersiach!
To uczestnicy zawodów , które tak naprawde rozpoczynają się dziś. Wczoraj zawodnicy trenowali i poznawali okolice - naszą piękną Szwajcarię Kaszubską. Są wśród wspaniałych mężczyzn - wspaniałe i piekne kobiety, Polki i Litwinki. Litwinki - ze swą wspaniałą pilotką Ingą - po raz pierwszy w tych rejonach.
Ciekawe, jak im sie tu spodoba...

Dzisiaj rano - już na poważnie - wszyscy (16 załóg) mieli stanąć do pierwszych konkurencji o zwycięstwo w memoriale, ale pogoda - gęsta mgła na to nie pozwoliła... Start został wyznaczony w Szatarpach - historycznym miejscu - tuż obok pomnika płk. Hynka, który równo 50 lat temu utaj zginąl w katastrofie balonowej.
Prognoza pogody na wieczorny lot jest dobra, zatem wszyscy maja ndzieję, że konkurencje się odbędą. Kolejne loty odbywać się będą aż do niedzieli zawsze wcześnie rano (6.00 - 9.00) i przed zmierzchem (17.00 - 19.20)

Tak jak Państwa informowaliśmy, zawody balonowe są częścią imprezy pod wiele mówiącą nazwą Energia Kaszub, na którą składa się mnóstwo atrakcji. Pragniemy Państwa prosić o zachęcenie publiczności do skorzystania z tej wyjątkowej okazji, która jest połączeniem beztroskiej zabawy z treściami edukacyjnymi i wychowawczymi.
Oto bowiem, odbywać się będą równolegle z zawodami balonowymi w Bielkówku (teren imprezy Koźlaki Bielskowskie) w piątek i sobotę:
- pokazy modeli latających - m.in. taniec powietrzny modelu do muzyki, walka powietrzna modeli
- lekcje modelarstwa
- wykłady na temat historii baloniarstwa, historii przewozu poczty statkami powietrznymi i okoliczności tajemniczej śmierci płk Hynka
- poczta balonowa

Można też spróbować lotu balonem - na uwięzi (w Bielkówku od 18.00 do 19.30), a wieczorem w piątek i sobote tamże - zjawiskowa gala świecacych balonów (od 20.00 do 21.00)!

Koniecznie pamiętajcie o elektrowniach wodnych na Raduni, zwłaszcza tej w Straszynie, która podczas imprezy Energia Kaszub będzie udostępniona dla
publiczności (od 10.00 do 15.00 w piątek i sobotę).

 

Oficjalna uroczystość otwarcia Zawodów Hynek Cup 2008 nastąpi dzisiaj, czyli w piątek 5 września, o godz. 12.00 w Straszynie, koło Gdańska.
Przypomnijmy, że bierze w nich udział polska kadra narodowa, szykująca się do balonowych Mistrzostw Świata, zawodnicy z Australii, Nowej Zelandii, Litwy i Łotwy.
Przewodniczącym jury jest legendarny pilot balonowy, zdobywca Pucharu Gordon Bennetta - Stefan Makne. Dyrektorem Zawodów jest Andrzej Rogowski.

 

UWAGA! Zaraz po tej uroczystości zapraszamy na konferencję prasową w tym samym miejscu oczywiście - czyli na terenach Hotelu 4 Pory Roku.

 

Dla ułatwienia linki z dojazdami
do Hotelu 4 Pory Roku  http://www.hotelczteryporyroku.eu/articles/47/?page=1


i do Bielkówka http://2008.hynekcup.pl/zawodnicy/dojazdy.html

 

Zapraszamy bardzo, bardzo serdecznie!

 

Pozdrawiamy ze Straszyna

Joanna Grajter
Dorota Nelke
Biuro Prasowe Zawodów Hynek Cup2008

 

 

 

 

 

 

Komunikat dla prasy 03.09.2008

Koleżanki i Koledzy!

 A zatem już jutro, w czwartek, 4 września, zaczynamy wielką przygodę z balonami....
Bo przecież, nie tylko zawodnicy biorący udział w memoriale HYNEK CUP 2008, mają przed sobą wspaniałe emocje! Także dziennikarze mają szanse na piękny, choć zarazem pracowity weekend na Kaszubach, jeśli tylko skorzystają z naszego
zaproszenia!
Są tacy, którzy już "zaklepali" sobie miejsca w gondolach balonów - przybyli w ubiegłym tygodniu na pierwszą konferencję prasową, poświęconą memoriałowi.
Na pocieszenie - jest jeszcze kilka miejsc....

 

Wszelkie informacje, zarówno o programie imprezy, zawodach, zawodnikach, obszarze lotów, ciekawostkach, a także - formularz akredytacyjny oraz uwaga,
uwaga, uwaga regulamin KONKURSU DZIENNIKARSKIEGO - znajdziecie na stronach: http://2008.hynekcup.pl/

 

Przypominamy, że oficjalne otwarcie Zawodów nastąpi w piątek, o godz. 12.00 w Straszynie koło Gdańska, w hotelu 4 PORY ROKU. O godz.12.30 - konferencja
prasowa, z udziałem organizatorów, zawodników i jurorów. Wśród nich - członkowie polskiej kadry narodowej, zawodnicy z Australii, Nowej Zelandii, Łotwy i Litwy.
Do tej pory zgłosiły udział w Zawodach 22 załogi.

 

Koniecznie musicie porozmawiać z fantastycznymi seniorami baloniarstwa, zdobywcami prestiżowego PUCHARU GORDON BENNETTA - Stefanem Makne i Franciszkiem Cieślakiem - uczniami płk Franciszka Hynka - patrona imprezy. Stefan Makne miał lecieć w ów feralny, ostatni rejs z płk. Hynkiem 7 września 1958 r. z Gniezna, z pocztą balonową i tylko względy techniczne w ostatniej chwili, odwiodły go od tego planu...

 

Prosimy Was bardzo o przekazywanie Waszym Czytelnikom, Widzom i słuchaczom - informacji o tej imprezie, atrakcyjnej pod każdym względem i dla każdego!

Wśród jedynych w swoim rodzaju atrakcji w piątek i sobotę - loty balonami na uwięzi ( w Bielkówku - jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą), poczta
balonowa, zawody modelarskie, spotkania historyczne, a wieczorem - gala święcących balonów. Wreszcie - już w niedzielę - wzruszająca i podniosła
uroczystość wręczenia pucharów zwycięzcom - przy pomniku patrona zawodów płk. Franciszka Hynka - w miejscowości Szatarpy koło Kolbud.

UWAGA! W Szatarpach będą Państwo mogli porozmawiać z człowiekiem, który 50 lat temu znalazł na swoim polu szczątki spalonego balonu i ciało pilota płk Hynka...

Zatem do zobaczenia, może już jutro...

Joanna Grajter i Dorota Nelke
czyli Biuro Prasowe Zawodów


 

Komunikat dla prasy po konferencji prasowej 28.08.2008

Dzisiaj 28 sierpnia w Dniu Lotnictwa odbyła się konferencja prasowa poświęcona Międzynarodowym Zawodom Balonowym Hynek Cup 2008, które odbędą się w dniach 4 - 7 września na Kaszubach. Gościem honorowym konferencji był inż. pilot Stefan Makne, legenda światowego baloniarstwa, zdobywca Pucharu Gordon Benetta, uczeń płk. Franciszka Hynka - patrona zawodów; wielki gawędziarz, źródło niezwykle interesujących opowieści. Informacji udzielał również dyrektor zawodów Andrzej Rogowski i przedstawiciele Towarzystwa Sportowego Przywidz - inicjatorzy imprezy, entuzjaści sportu balonowego i miłośnicy Kaszub.

 

Impreza ta będzie częścią wydarzenia pod wiele mówiącą nazwą Energia Kaszub.
www.energiakaszub.pl

 

Międzynarodowe Zawody Balonowe Hynek Cup to dla zawodników i publiczności moc sportowych emocji i niezapomnianych wrażeń estetycznych i zarazem pomysł na niebanalny weekend. W czasie regat organizowane będą pokazy, spotkania, także wykłady historyczne dotyczące sportu balonowego, konkursy dla młodych modelarzy i wiele innych atrakcji, o które zadbali organizatorzy, sponsorzy i patroni imprezy. Piloci, ale i pasażerowie (bo w programie imprezy przewidziane są także m.in. loty widokowe) oglądać będą z wysokości 1000 m - fantastycznie piękne krajobrazy Szwajcarii Kaszubskiej.

 

Zawody HYNEK CUP 2008 są memoriałem, upamiętniającym postać płk Franciszka Hynka - wspaniałego człowieka, wybitnego polskiego pilota – dwukrotnego zwycięzcy pucharu Gordon Bennetta, który 50 lat temu 7 września 1958 r. w niewyjaśnionych dotychczas okolicznościach zginął podczas lotu balonem w miejscowości Szatarpy na Kaszubach. Był to jedyny tak tragiczny wypadek w powojennej historii sportu balonowego…

 

 Sportową rangę wydarzenia podkreśla także fakt zaliczenia memoriału do Balonowego Pucharu Polski, a także wysoki patronat generała Gromosława Czempińskiego – Prezesa Aeroklubu Polskiego oraz władz lokalnych: Wojewody Pomorskiego – Romana Zaborowskiego, Marszałka Województwa - Jana Kozłowskiego, Starosty Kartuskiego – Janiny Kwiecień, Starosty Gdańskiego - Cezarego Bieniarz - Krzywca oraz Starosty Kościerskiego - Wiesława Baryły.

 

 Organizatorzy spodziewają się uczestnictwa 25 załóg, startujących balonami na ogrzane powietrze, wśród nich m.in. kadra narodowa pilotów balonowych, którzy imprezę tę traktują jako ostatni trening, na 7 dni przed Mistrzostwami Świata w Austrii. Zawody trwać będą trzy dni, w godzinach wczesno rannych i wieczornych, z wykorzystaniem zjawiska bryzy morskiej, która umożliwia powroty balonów do miejsca startu. A zakończenie każdego dnia uświetni bajecznie kolorowa gala balonów świecących na tle granatowego nieba…

 

 Zapraszamy na stronę www.hynekcup.pl Tu znajdą Państwo szczegółowy program zawodów i imprezy Energia Kaszub oraz wszelkie pomocne dziennikarzom relacjonującym imprezę, a zwłaszcza tym, którzy zechcą wziąć udział w konkursie dziennikarskim! Zachęcamy do wypełnienia i przesłania formularza akredytacyjnego, które daje rozmaite przywileje...

 

Harmonogram imprezy
http://www.2008.hynekcup.pl/zawody-balonowe/program-ramowy/czwartek.html

 

Życiorys Franciszka Hynka
http://2008.hynekcup.pl/edukacja/histioria/franciszek-hynek.html

 

Puchar Gordon Benetta
http://2008.hynekcup.pl/edukacja/histioria/puchar-gordon-bennetta.html

 

Akredytacja
http://2008.hynekcup.pl/media/kontakt.html

 

 Informujemy, że podczas imprezy w Straszynie w Hotelu Cztery Pory Roku czynne będzie Biuro Prasowe zawodów, a w piątek 5 września o godz. 12.30 tuż po uroczystym otwarciu Hynek Cup odbędzie się konferencja prasowa z udziałem zawodników i jury. Prosimy o zwrócenie uwagi, że zawody są nie tylko imprezą sportową, ale i edukacyjną, weekendową, rodzinną, którą będzie można obserwować z obszaru Kaszub.

 

Biuro Prasowe Hynek Cup
Joanna Grajter
Dorota Nelke