Hynek Cup 2008 - Balonowy Puchar Kaszub im. płk F. Hynka :: 4 - 7 września 2008 :: Bielkówko - Kolbudy - Przywidz - Nowa Karczma - Szymbark - Szatarpy

Bezpieczeństwo lotów

Balony należą do jednych z najbardziej bezpiecznych środków transportu. Loty turystyczne organizowane są jedynie przy pięknej, stabilnej pogodzie i z zachowaniem wszystkich możliwych środków ostrożności. Odrębną sprawą są natomiast loty zawodnicze, wyczynowe i pokazowe. Jak to bywa w każdym sporcie, wiążą się zwykle ze zwiększonym ryzykiem i koniecznością wykazania się przez załogę maksimum umiejętności i odwagi.

 

O planowanych lotach musi być zawsze powiadomiona Agencja Ruchu Lotniczego, która wydaje zgodę i określa ścisłe warunki, w tym czas, strefę lotów i ich wysokość.

 

Generalnie latać balonem wolno przy sile wiatru nie większej niż 4 st.w skali Beauforta. Silniejszy wiatr jest niebezpieczny.

 

Podczas zawodów, gdy obok siebie leci kilka, kilkanaście lub więcej balonów obowiązują bezwzględne zasady bezpieczeństwa: nie mogą zbliżać się one do siebie tak, by kosz jednego dotykał powłoki drugiego balonu ( czasze balonów mogą się dotknąć).

 

Podczas lotów turystycznych nie są wymagane spadochrony. Wyjątek stanowią niektóre loty, np: sportowe wysokościowe i specjalne - związane z większym ryzykiem.

 

Balony turystyczne mogą jednorazowo unieść 12 osób, najczęściej lata jednak 2-6 pasażerów.