Edukacja
Wygląd balonów
Tradycyjny balon od czasów braci Montgolfier przypomina wielka żarówkę… Ale w ciągu minionych 235 lat, jakie upłynęły od pierwszych eksperymentów z papierowymi balonami – kształty aerostatów wypełnianych ogrzewanym powietrzem są najrozmaitsze! Tylko fantazja ich właścicieli oraz wykonawców stwarza tu jakieś ograniczenia…
Przybierają one niejednokrotnie bardzo oryginalny kształt – czy to ogromnych fruwających przedmiotów użytkowych, czy to zwierząt, samochodów, rowerów, baśniowych lub filmowych postaci, mega–drzew, domów, gór – bo praktycznie wszystko może stać się inspiracją dla budowniczych balonów, które służą już nie do bicia sportowych rekordów, lecz zwykle do reklamy produktów, firm, czy wydarzeń kulturalnych. A czasami – dla uciechy samych, ekstrawaganckich właścicieli i przy okazji zadziwionej i zachwyconej publiczności…
Balony – przez swe ogromne rozmiary i wielką powierzchnię aż się proszą, by je wykorzystać do celów reklamowych .
Ponad dwa wieki po pierwszym locie (1782 r.), budowa kosza, podobnie jak zasada działania balonu, pozostają bez zmian. Do budowy kosza nadal używa się wikliny, która jest lekka i wytrzymała.
Ciepłe powietrze jest wypychane przez zimniejsze, które nas otacza, więc ogrzewając powietrze w balonie, zmniejszamy jego gęstość wewnątrz. Zgodnie z prawem Archimedesa ogrzane powietrze wewnątrz powłoki wypycha zimne i dlatego balon unosi się...
Od swoich protoplastów z XVIII wieku balony różnią źródłem ciepła i materiałem, z którego wykonuje się czasze. Do powłok balonów wykorzystuje się niepalny i wytrzymały poliester, a w dolnej części blisko palnika nomex – materiał stworzony dla potrzeb lotów kosmicznych przez NASA. Wytrzymuje on temperaturę nawet do 1300°C!
Powłoka jest najdroższym elementem balonu. Stanowi ok. 2/3 ceny. Im bardziej skomplikowana (logo, grafika), tym powłoka jest droższa.