Edukacja
Opis lotu
Aby polecieć balonem nie potrzebujemy lotniska. Wystartować można wszędzie, gdzie tylko znajdziemy dogodny teren o wymiarach 50x50 metrów a nawet i mniej. Może to być łąka, boisko lub pole. Najlepiej, jeśli w pobliżu nie będzie wysokich masztów, lamp czy innych tego typu przeszkód.
Sterowanie balonem polega na zmianie wysokości lotu. Balon leci z wiatrem, a wiatr na różnych wysokościach wieje w różnych kierunkach. Zazwyczaj różnica między kierunkiem wiatru przy ziemi, a na 1000 metrach waha się od 15° do 60°. Dzięki temu można kontrolować kierunek lotu. Czasami warunki atmosferyczne umożliwiają lądowanie w miejscu startu balonu. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko, a różnica w kierunkach wiatru musi wynosić powyżej 180°.
Nocny lot balonem należy do najbardziej widowiskowych zdarzeń. Dzięki podświetleniu płomieniem palnika od wewnątrz, balon wygląda jak gigantyczny chiński lampion lub ogromna żarówka. Aby jednak taki lot był bezpieczny, trzeba tak go zaplanować, żeby lądowanie nastąpiło po nastaniu świtu.
Specjalnej konstrukcji balonem napełnianym helem, można wybrać się nawet w podróż dookoła świata. Balony na ogrzane powietrze służą jednak do znacznie krótszych wycieczek. Zwykle podczas godzinnego lotu, pokonuje się dystans kilkunastu czasem kilkudziesięciu kilometrów. Zapas gazu w butlach wystarcza maksymalnie na 4 godzinny lot.
Rekord wysokości lotu balonem na ogrzane powietrze wynosił do niedawna 19,8 km. Ustanowiony w 1988 roku przetrwał do 2005, gdy został pobity przez indyjskiego milionera, Vijaypat Singhania, który wzniósł się na wysokość 21km. Loty turystyczne odbywają na ogół do wysokości 2000-3000 metrów n.p.m., ale prawdziwą atrakcją może być lot na malej wysokości.
Aby bezpiecznie wylądować balonem, trzeba wybrać odpowiednie pole znajdujące się w lini jego lotu. Im wiatr jest silniejszy, tym pole musi być dłuższe, aby balon zdążył wyhamować przed przeszkodami. Po zbliżeniu się do niego, przestaje się ogrzewać powietrze w powłoce i balon łagodnie opada zatrzymując się po paru metrach lub nawet w miejscu. Powietrze z balonu wypuszcza się przez specjalny, duży otwór w jego górnej części. Lądowanie przy silniejszym wietrze dostarcza nieco więcej emocji. Zwykle kosz po zetknięciu z ziemią przechyla się mocno i jest wleczony przez kilka lub kilkadziesiąt metrów. Trzeba wtedy mocno trzymać się specjalnych uchwytów i cierpliwie czekać, aż balon opróżni się całkowicie z powietrza.